Pinterest’te Ban Yememek İçin Yapmanız Gerekenler

0

Pinterest gittikçe artan bir kullanım ivmesine sahip. Durum böyle olunca çok sayıda site sahibi, sitelerine ziyaretçi çekmek için Pinterest’i sıklıkla kullanıyorlar. Ancak son aylarda Pinterest hesaplarının askıya alındığına dair bir çok kişiden soru almaya başladık.

Bu problemi layığı ile çözüme kavuşturmak için, ücretli olarak yardım ve danışmanlık veren kişilerin aksine biz sizlere bu yazımızda Pinterest hesabınızın askıya alınmaması için (veya diğer bir değişle banlanmaması için) nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz ücretsiz olarak A’dan Z’ye açıklayacağız.

Vereceğimiz tavsiyelere dikkat ederseniz, Pinterest hesabınızı kurallar çerçevesinde dikkatli bir biçimde kullanarak hesabınızın kapanmamasını sağlayabilirsiniz.

Pinterest Ban Yememek İçin Uyulması Gereken Kurallar

Pinterest'te Ban Yememek

1. Takip Kuralı

Çoğu kullanıcı, Pinterest hesabını açtıktan sonra ilk iş olarak takipçi kazanma yoluna başvuruyor. Bunu yapmak için de, kategorileri ile alakalı kişileri takip ederek, onlarından kendisini takip etmelerini bekliyor.

Kullanıcılar genelde şunu düşünür;

Ne kadar takipçim olursa, paylaşımlarım o kadar çok kişiye eriş

Bu hem doğru bir yaklaşım hem de yanlış.

Nasıl mı?

Pinterest’te paylaşımlarının aylık görüntülenmesi 10 Milyon ve üzerinde olan bazı profilleri araştırdığınızda, takipçi sayılarının 100 ile 1000 arasında olduğunu görebilirsiniz. Pinterest‘te çok takipçi çok görüntülenme demek değildir. Önemli olan benzersiz ve dikkat çekici Pin’ler paylaşarak insanların dikkatini çekebilmektir. Takipçi sayısı yine de önemlidir, ancak önem sırasında çok arkalarda yer almaktadır.

Yine de takipçi sayınızı arttırmak isterseniz, Pinterest Topluluk Kurallarında saatlik en fazla 300 kişiyi takip edebileceğiniz açıklansa da, bir saatte en çok 80-90 kişiyi takip etmeye dikkat edin. 100 kullanıcıdan fazlasını aynı anda takip ederseniz, belirli bir sayıdan sonra Takip Et butonunun tekrar aktif olduğunu fark edebilirsiniz. Bunu bir kaç defa tekrarladığınız zaman, hesabınız SPAM listesine girecek bir kaç gün sonra hesabınız askıya alınacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Pinterest Arama Geçmişini Silme (Bilgisayarda) [2023]

2. Pin Paylaşımı

Bir çok kullanıcının dikkat etmediği en önemli ve altın kural, Pin’lerin aynı URL üzerinden paylaşımının, Pinterest hesabınızın askıya alınmasına neden olabileceğidir.

Mesela internetsitem.com adlı bir alan adınız mevcut. Sitenizde ki bir kaç Board (Pano) oluşturdunuz ve sitenizde yayınladığınız tüm içerikleri aynı şekilde Pin’ler ile paylaşıyorsunuz. Tabi internetsitem.com linkinde yer alan içerik URL’sini kullanarak.

Ancak o da ne?

Bir gün Pinterest hesabınıza giriş yaptığınızda hesabınızın askıya alındığı mesajını gördünüz.

Bunun en büyük nedeni tüm Pin’lerinizin aynı URL yani linkten gelmesidir. Yazımızın başında dediğimiz gibi, Pinterest çok farklı kurallara tabi olan bir sosyal ağ uygulamasıdır. Aynı URL’ye yönlenen Pin’ler, SPAM algoritmasında belirlenir ve hesabınız askıya alınır. İtiraz etseniz bile hesabınız kesinlikle tekrar açılmayacaktır.

Bunun önüne geçmek için yapmanız gereken işlem çok basittir.

Pinterest akış sayfasından, sitenizin kategorisine uygun diğer Pinterest kullanıcıları tarafından Pin’lnen paylaşımları kendi Pano’larınıza kayıt edebilirsiniz.

Örneğin sitenizin URL’sine ait 10 Pin paylaştınız. Sonra birkaç farklı kullanıcının da Pin’lerini Pano’nuza kayıt edip, tekrar kendi Pin’lerinizi paylaşabilirsiniz.

3. Aktif Olun

Pinterest hesabınızda sadece Pin paylaşmak için kullanmayın. Diğer kullanıcıların Pin’lerini paylaştığınız gibi, Pin’lerin altına yorum yazın, kullanıcılar ile etkileşim içinde olun.

Bu hem panolarınızda yer alan Pin’lerin diğer kullanıcılara ulaşmasını sağlayacak hemde Pinterest hesabınızın SPAM algoritmasına takılmasını engelleyecek.

4. Görsel Kullanımı

Pinterst hesabınızın askıya alınmaması için en dikkat etmeniz gereken özelliklerden birisi, paylaştığınız Pin’lerde yer alacak olan görsellerin başka hesaplardan kopyalanmamış olmasıdır. Eğer görsel sahibi Pinterest’e sizi şikayet ederse (ki bu çok sık rastlanan bir durum) hesabınız herhangi bir uyarı gönderilmeksizin askıya alınacak ve açılmayacaktır.

5. Alakasız Linkler

Gönderdiğiniz Pin’lerde yer alan linkleri kesinlikle farklı kaynaklara göndermeyin. Bu çok katı bir Pinterest kuralıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  Pinterest'te Kelimelerin Arama Hacimlerini Bulmak [2023]

Örneğin; “Trend kıvırcık saç tasarımları” diye bir Pin gönderdiniz. Ancak link kısmına alakasız bir sitenin linkini yazdınız.

Mobil Pinterest uygulamasında bu linke giden bir kullanıcıdan geri dönüş beklenir.

Eğer kullanıcı, ziyaret ettiği linkin Pin de yer alan açıklama ile ilgisi olmadığı şeklinde geri dönüş yapar ise, hesabınız incelemeye alınır. Manuel inceleme sonrasında hesabınız kapatıldığı gibi, alan adınızda Pinterest sisteminden yasaklanır.

Bunları da beğenebilirsin
Bir cevap yaın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.