YouTube Kanalında Oynatma Listesi Oluşturmak [2023]

0

Youtube kanalınıza bir çok özgün video yüklediniz. Kanalınızın kategorisi ne olursa olsun, yüklenen videoların içerikleri birbirleri ile bağlantısız olacaktır.

Örneğin el yapımı oyuncakların nasıl yapıldığını anlatan bir kanal açtığınızı düşünelim. Bezden, plastikten, tahtadan oyuncak yapımını anlatan onlarca video yüklediniz. Bununla da sınırlı kalmayıp yaptığınız oyuncaklarla oynayan çocuklar hakkında da videolar yüklüyorsunuz.

Kanalınıza ulaşan bir kullanıcı, yüklediğiniz videolara göz gezdirirken, bez oyuncak yapımını ararken çok sayıda video arasında seçim yapamayacak, dolayısı ile kafası karışıp kanalınıza abone olmadan ayrılacaktır. Kullanıcı deneyiminin bir sosyal medya ağı için en önemli faktör olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın.

Peki ne yapılması lazım?

Cevap basit; Oynatma listeleri.

Yüklediğiniz videoları oluşturacağınız farklı oynatma listelerine kayıt ederek, abonelerinize kanalınız da daha konforlu bir deneyim yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Youtube oynatma listelerinin bir diğer avantajı ise; bir videonun oynatma listesi içerisinde kayıtlı olması o videonun arama sonuçlarında yukarılarda yer almasına direkt olarak etki etmesidir.

YouTube Oynatma Listesi Nasıl Oluşturulur?

Youtube hesabımıza giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan kanal logosuna tıklıyoruz. Çıkan seçeneklerden Kanalım linkine tıklıyoruz.

Youtube Profilinin Hakkında Kısmını Düzenleme

 

Oynatma listesi oluşturma işlemini; daha esnek ve anlaşılabilir seçenekler sunduğu için Klasik İçerik Stüdyosu üzerinden yapacağız.

Klasik İçerik stüdyosunu nasıl aktifleştirileceği hakkında detaylı bir rehber hazırlamıştık. Buradan inceleyebilirsiniz.

Klasik İçerik Stüdyosu açıldıktan sonra, sol tarafta yer alan seçeneklerden; VİDEO YÖNETİCİSİ altında yer alan Oynatma listeleri linkine tıklıyoruz.

youtube Oynatma Listeleri

 

Oynatma listesi sayfasından, Yeni oynatma listesi butonuna tıklıyoruz. Oluşturacağımız oynatma listesine bir isim verip Oluştur butonuna tıklıyoruz.

Oynatma Listesi başlığı

 

Oynatma listemiz doğal olarak boş olarak oluşturuldu. Oynatma listesinin gerekli ayarlarını yapmak için DÜZENLE simgesine tıklıyoruz.

youtube Oynatma Listesi düzenleme

 

Oynatma listemizde yer alan videoların Youtube SEO ayarlarını daha profesyonel yapmak için Açıklama ekleyin kısmına tıklıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :  YouTube Eski Sürüme Dönmek Nasıl Yapılır? [2023]

youtube Oynatma Listesi açıklaması

 

Oynatma listemiz ile alakalı, çok aranan kelimeleri de içerecek bir açıklama yazabiliriz. Bu açıklamanın mantıklı ve okunabiliyor olması önemlidir. Youtube arama kısmına oynatma listenizin ismini yazarak, çıkan diğer sonuçları araştırabilir, ilgili sonuçları içeren anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

Açıklama yazdıktan sonra daha detaylı ayar yapmak için, Oynatma listesi ayarları butonuna tıklıyoruz.

youtube Oynatma Listesi ayarları

 

Temel kısmından; oynatma listemizin gizliliğini ve oynatma listesine biraz sonra ekleyeceğimiz videoların listede hangi özellik göz önüne alınarak sıralanacağını belirleyebiliriz.

Oynatma Listesi gizliliği

 

Otomatik ekle kısmından; Youtube hesabımızda yüklenmiş ve yüklenecek videoların otomatik olarak oynatma listesine hangi kural ile ekleneceğini seçebiliriz. Bir kural oluşturmak tamamen size kalmış. Dilerseniz bu kısımda bir ayar yapmayabilirsiniz. Ancak Youtube kanalınıza yüzlerce video yüklemesi yapmışsanız, buraya bir kural yazmak zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Detaylı ayarları gerçekleştirdikten sonra Kaydet butonuna tıklıyoruz.

youtube Oynatma Listesi başlığı

 

Sıra geldi oynatma listesine video eklemeye.

Oynatma listesinin sağ alt kısmında yer alan Videoları ekle butonuna tıklıyoruz.

Oynatma Listesine video ekleme

 

Video eklemek için bize 3 farklı seçenek sunuyor.

  • Video arama : Daha çok Youtube hesabını video izlemek için kullanan kişilerin, oluşturdukları oynatma listelerine beğendikleri videoları eklemeleri için sunulan bir seçenek.
  • URL : Arama sonuçlarında çıkmayan özel videoları oynatma listenize eklemenizi sağlayacak kısım.
  • YouTube Videolarınız : Youtube hesabımıza yüklediğimiz videoları oynatma listemize kayıt etmemizi sağlayacak kısım.

Kanalımızdaki videoları oynatma listemize kayıt etmek için YouTube videolarınız kısmına tıklıyoruz.

Oynatma Listesine video ekle

 

YouTube hesabımıza yüklediğimiz tüm videolar bu alanda listeleniyor. Oynatma listemize eklemek istediğimiz videoları tıklayarak seçebiliriz. Seçme işleminden sonra Videoları ekle butonuna tıklayarak seçtiğimiz videoları başarılı bir biçimde oynatma listemize kayıt edebiliriz.

Oynatma Listesindeki videolar

Bunları da beğenebilirsin
Bir cevap yaın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.